DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

RADY A NÁVODY

 

Jak vybrat kancelářské křeslo nebo kancelářskou židli?

 

Dopřejte si pohodlné, a hlavně zdravé sezení.

 

To, jak a na čem sedíte, je zásadní pro fungování vašich zad. Vyberte si takové kancelářské křeslo nebo židli, které budou pro vaše zádové svaly kvalitní oporou.

 

Vždy záleží na tom, jak často budete kancelářskou křeslo či židli využívat. Pokud v ní budete každý den trávit celou svou pracovní dobu, vybírejte kvalitní židli s náležitými ergonomickými vlastnostmi.

Abyste se vyhnuli strnulosti, pořiďte si kancelářskou židli pro dynamické sezení se synchronní nebo asynchronní mechanikou.

Jestliže hledáte designový kousek pro svůj interiér, bude pro vás asi zásadním kritériem vzhled a materiál potahu židle. Pro občasné pohodlné sezení při chvílích odpočinku vybírejte z kancelářských křesel se silným polstrováním.

Jestli se na kancelářské židli bude střídat víc uživatelů, zvolte model s maximální nastavitelností všech částí, aby se židle dala přizpůsobit každému člověku zvlášť.

 

Kancelářské křeslo nebo kancelářská židle?

 

Kancelářská křesla mají pevně daný úhel mezi sedákem a opěrákem. To znamená, že si nemůžete nastavit hloubku sezení. Kancelářské židle jsou oproti tomu variabilnější a ergonomičtější. Opěradlo kancelářského křesla bývá většinou zakloněné dozadu pro pohodlné lenošení. Jenže pracovní pozice u PC je naopak mírně nakloněná dopředu, směrem k pracovnímu stolu, takže se vaše záda v křesle vůbec nebudou dotýkat opěradla a zůstanou bez opory. Proto se pro delší sezení u práce víc hodí kancelářské židle, které vám umožní individuální nastavení pro maximální oporu bederní páteře a celých zad. Kancelářská křesla jsou vhodná pro krátkodobé sezení, odpočinek nebo do interiérů, kde záleží hlavně na designu.

 

 Klíčové faktory výběru

 

Nosnost

Každé kancelářské křeslo nebo židle má svou maximální nosnost, kterou u produktu najdete uvedenou. Při výběru se řiďte váhou osoby, která na židli bude sedět. Nosnost kancelářských křesel dosahuje až 180 kg. Správně zvolená nosnost předchází nesprávnému sezení.

 

 

Rozměry

Rozměry křesla či židle by se vždy měly odvíjet od tělesných proporcí uživatele. Záleží nejen na samotné výšce člověka, ale i na délce jeho nohou a trupu, šířce boků atd. Zajímejte se o výšku a šířku židle i o hloubku jejího sedáku. Ideální je, pokud jsou všechny tři parametry nastavitelné, takže si židli přizpůsobíte přesně sobě.

 

 

Ergonomie a pohodlí

Na kancelářském křesle a židli je nejpodstatnější ergonomickou částí bederní opěrka. Tvar bederní opěrky může být naznačen celkovým zakřivením opěradla nebo být plasticky vytvarovaný například pěnou nebo molitanem. Nákladnější modely mají nastavitelnou bederní opěrku, takže si můžete přizpůsobit její výšku, hloubku, případně obojí. To je důležité hlavně pro osoby vyšší než 175 cm, protože pro ně obvyklé umístění pevné bederní opěrky pravděpodobně nebude vyhovující.

 

Vybírejte také podle toho, jak a kde budete křeslo nebo židli využívat a kolik času denně budete přibližně trávit sezením.

 

 

3 hodiny sezení

Kupujete-li kancelářské křeslo či židli domů k počítači nebo jen pro občasné sezení při práci, můžete volit i z levnějších modelů. Křesla a židle této kategorie jsou určena pro nenáročné uživatele a při výběru se můžete řídit třeba i jejich vzhledem. Záleží na vašich preferencích a ochotě investovat, samozřejmě se můžete přiklonit k pořízení nákladnějšího modelu, jehož parametry splňují i náročnější požadavky.

 

 

8 hodin sezení

Židle této kategorie musí být kvalitní a mít alespoň základní funkce nastavitelnosti, aby na ní bylo možné sedět pohodlně během celého pracovního dne. Nemusíte nutně vybírat z nákladných modelů, hlavně vždy překontrolujte, zda má židle správnou bederní opěrku, která vám anatomicky vyhovuje. Vyhněte se křeslům, která vašim zádům při náklonu dopředu k PC neposkytnou žádnou oporu. Základ je výšková nastavitelnost, posuvný sedák a područky. Určitě také oceníte, když bude mít židle opěrku hlavy.

 

 

Více než 8 hodin sezení

V tomto případě vybírejte opravdu kvalitní ergonomické křeslo či židli. Vyplatí se investovat do takového modelu, jenž vám maximálně vyhoví ve všech ohledech a zabrání přetěžování páteře.

 

 

24 hodin sezení

Jestli hledáte kancelářskou židli pro nepřetržitý provoz, například na dispečink, nespokojte se jenom s její výškou, ale vybírejte z maximálně nastavitelných modelů, které nesou označení „pro 24hodinový provoz“ nebo „NONSTOP“. Rozdíl je totiž v použitých materiálech i konstrukci, která je odolnější vůči únavě. Židle by měla být opatřena zátěžovými kolečky.

 

Cena

Při výběru nového křesla nebo židle myslete na to, že investujete do svého zdraví. Nekupujte levné produkty z Asie, pokud si nejste jisti, že splňují všechny vaše ergonomické nároky. Obecně platí, že čím je židle nastavitelnější, tím je lepší. Vždy ale záleží i na provedení a užitých materiálech.

 

 

Dětem kupujte židle výhradně z kategorie dětských židlí. Tak budete mít jistotu, že kupujete model uzpůsobený dětské váze i anatomii. Židle určené pro uživatele s vyšší váhou by totiž na sezení dítěte nereagovaly správně a přítlak opěrky by vůči zádům dítěte zůstával prakticky nulový. Vybírejte židle s nastavitelnou výškou a posuvným sedákem, aby dítě dosáhlo na zem celou plochou chodidla. Kvůli možnosti posuvu sedáku jsou proto vhodnější židle než křesla. Dětské židle mívají nosnost okolo 60 kg.                  

 

 

Funkce

 

Pokud na židli budete sedět 8 a více hodin denně, vybírejte z modelů, které mají nastavitelnou bederní opěrku a jsou vybaveny područkami a opěrkou hlavy.

 

Důležitou funkcí židle je výškové polohování opěradla. Většinou jej lze polohovat nahoru a dolů (systém UP-DOWN), někdy můžete nastavit i sklon opěradla. Základní funkcí je výšková nastavitelnost sedáku. Další užitečnou funkcí je posun sedáku, jenž vám umožní nastavit si židli podle délky vašich nohou. Některé modely židlí tuto funkci mají automaticky, u jiných je možné ji dokoupit.

 

Řada kancelářských křesel disponuje tzv. houpacím mechanismem. To vám umožní plynulou změnu úhlu sezení a opěry zad. Většinou lze u tohoto mechanismu protiváhu nastavit, to znamená, že si sami určíte, jak moc „ztuha“ či „zlehka“ houpání půjde. Houpací mechanismus si můžete přikoupit zvlášť jako náhradní díl.

 

 

Typy mechanik, možnosti nastavení a ovládání

 

•  Pevná mechanika

Křeslo je opatřeno opěradlem přidělaným napevno. Tento typ vám proto neumožní nastavit si ani sklon opěradla, ani jeho vzdálenost od sedáku (hloubku). Nastavení výšky opěradla možné je. Tento typ mechaniky je ten nejzákladnější a používá se nejčastěji u dětských křesel.

 

 

•  Kloubová mechanika

U křesla či židle tohoto typu si můžete nastavit výšku, sklon i hloubku opěradla díky plastovému šroubu umístěnému ze zadní strany křesla. To ale může být fyzicky náročnější, pokud je šroub hodně utažený. Některá křesla mají nastavení ovládané páčkami, které mohou být stlačovací nebo vysouvací. Nevýhodou tohoto typu je vyšší poruchovost a nezbytnost občasného dotahování namáhaných šroubů.

 

 

•  Houpací mechanika

Tato mechanika se nejčastěji používá u kancelářských křesel, která mají pevně spojené opěradlo se sedákem. Z tohoto důvodu u nich nelze nastavit sklon opěráku, a tudíž se houpe dopředu či dozadu celé křeslo. Tuhost houpání se nastavuje šroubem umístěným pod sedadlem nebo ovládacími páčkami. Záleží na hmotnosti uživatele, případně lze křeslo zablokovat v základní poloze.

 

 

•  Synchronní mechanika

Tato mechanika zaručuje židli skvělé ergonomické vlastnosti, protože opěradlo pohyblivě kopíruje pohyby zad v kooperaci s naklápěním sedáku. Jednoduše řečeno, židle se celá naklápí podle vaší polohy. Pokud se zakloníte, zakloní se i opěradlo a sedák se v tu chvíli přizvedne. Tuhost pohybu celé mechaniky rovněž nastavíte pomocí šroubu nebo páčkami pro ovládání. Pokud by vám toto pružné řešení nevyhovovalo, lze židli fixně nastavit do vámi zvolené ideální polohy. Tento typ mechaniky je považován za velmi kvalitní a doporučuje se pro židle k dlouhodobému sezení.

 

 

•  A-synchronní mechanika

Tento typ vám umožní nastavit si sklon sedáku nezávisle na sklonu a poloze opěradla. Můžete si proto nastavit zvlášť sklon opěradla i sedáku. K ovládání tohoto typu židle slouží tři páčky pod sedákem. Jednou si nastavíte výšku sedáku od země, druhou si napolohujete opěradlo a třetí páčka upraví sklon sedáku. Díky své maximální variabilitě je tento typ židle vhodný pro každodenní několikahodinové sezení, například při kancelářské práci.

 

Materiál

 

Konstrukce

Základem kancelářského křesla i židle je křížová konstrukce. Cenově dostupnější jsou křesla a židle s plastovou konstrukcí, jejich nevýhodou je ale nižší životnost a nosnost. Pokud hledáte křeslo nebo židli pro časté používání, vybírejte z odolnějších ocelových či hliníkových konstrukcí.

 

 

Opěrka zad, područky a sedák

Křesla a židle nižší cenové kategorie mívají opěrku zad i sedák vyrobený z plastu. U takových modelů ale hrozí rychlejší nástup únavy materiálu a v případě poškození není možná oprava. Kvalitnější křesla a židle jsou v těchto částech zhotovena z tvarované překližky.

 

Samotná výplň může být vyrobena nastříkáním nedeformovatelné polyuretanové pěny, která si díky své vysoké hustotě udrží tvar i po mnoha letech. V jiných případech může být pěna nahrazena molitanem a dalšími levnějšími materiály, u nichž hrozí rychlejší a nevratné prosezení.

 

 

Potah

Potah křesla nebo židle vybírejte podle účelu použití. Pro každodenní používání jsou ideální potahy, které jsou omyvatelné a prodyšné.

Prodyšností vyniká síťovina a textilní čalounění a oboje je velmi příjemné na dotek. Nevýhodou těchto potahových materiálů je ale nutnost pravidelného a důkladného čištění.

 

Jednoduchou údržbu mají potahy ze syntetické kůže, které působí reprezentativním dojmem. Na dotek však mohou studit a v letních měsících podporují pocení a lepí se k pokožce. Při častém používání snadno podléhají otěru.

 

Velmi luxusním potahem je pravá kůže. Její údržba je náročnější, a navíc je kůže též náchylná k otěru.

 

Dílenské židle mohou mít povrch z lakovaného dřeva nebo z polyuretanu, jenž je odolný proti mechanickému i chemickému poškození.

 

 

Kolečka

Na měkkou podlahu, tedy například koberec, se hodí tvrdá kolečka z plastu. Pokud máte tvrdou podlahu, například linoleum, parkety nebo plovoucí podlahu, vybírejte křeslo či židli s měkčími pogumovanými kolečky, která ji nepoškrábou. Jestli chcete stabilní křeslo nebo židli bez pohybu, hledejte místo koleček tzv. kluzáky.

 

K ochraně podlahy doporučujeme pořídit podložku pod křeslo či židli. Prodává se samostatně a v různých variantách pro všechny typy podlah.

 

 

 

 

Jak správně nastavit a používat kancelářské křeslo

 

Kancelářské křeslo nebo židle se nastavuje podle výšky, hmotnosti, délky nohou a potřeb konkrétního uživatele.

 

1. Při regulování se na sedák posaďte co nejvíce dozadu, aby se i vaše hýždě dotýkaly opěradla. Bederní opěrka musí poskytovat zádům oporu skutečně v oblasti beder, ani výše, ani níže.

 

2. Výšku sedáku upravte tak, aby vyhovovala výšce pracovního stolu a tak, abyste chodidly dosáhli na zem. Důležité je, aby mezi přední hranou sedáku a vaší podkolenní jamkou byla mezera alespoň 5 cm. Pokud není, posuňte sedák dozadu.

 

3. Seďte bedry opřeni o bederní opěrku a neposouvejte se na sedáku směrem dopředu. Jakmile nesedíte přímo na sedacích kostech, přetěžujete páteř v bederní oblasti a hrozí vám bolesti zad. 

 

4. Mějte na paměti, že strnulé sezení není zdravé ani v tom nejdokonalejším křesle či židli. Nezapomínejte se proto pravidelně protahovat v oblasti krční i hrudní páteře. Během kancelářské práce je dobré průběžně vstávat od stolu a vždy se alespoň minimálně projít.